آریا صعود تابان

آسانسور کششی

آسانسور کششی از قدیمی ترین انواع آسانسورها است که به دلیل قابلیت های خوبی که از خود نشان داده است به عنوان یکی از پراستفاده ترین نوع آسانسورها تبدیل شده است. فناوری به کار رفته در آسانسور کششی به گونه ای است که انرژی کمتری نسبت به سایر آسانسورها مثل آسانسور هیدرولیک مصرف می کند. علاوه بر این سرعت حرکت در آسانسور کششی از آسانسور هیدرولیک بالاتر است.

آسانسور کششی به واسطه اصطکاک ایجاد شده بین سیم بکسل و فلکه کششی آسانسور و همچنین طراحی آسانسور به گونه ای که تعادل را بین کابین آسانسور و وزنه حفظ می کند سبب حرکت و بالا و پایین رفتن آسانسور می شود و به این ترتیب انرژی کمتری استفاده می کند.

آسانسور های کششی توسط سیم بکسل های مغزی که به قرقره متصل است حرکت می کند. قرقره در موتور خانه و در بالای چاهک قرار گرفته است و توسط یک موتور الکتریکی حرکت داده می شود. در این سیستم قسمتی از وزن کابین و افراد توسط وزنه تعدیل می شود، بنابراین موتور آسانسور همه ی وزن را به حرکت در نمی آورد و در نتیجه کارایی سیستم بهبود و هزینه اولیه نیز کاهش می یابد. آسانسور های کششی بیشتر در ساختمان های بلند استفاده می شوند و سرعت حرکت و شتاب آنها از آسانسور هیدرولیک بسیار بیشتر است. این آسانسورها خود به دو دسته ی کلی با موتورخانه و بی موتورخانه تقسیم می شوند که نوع با موتورخانه خود به دو دسته ی کششی گیربکسی و کششی گیرلس تقسیم می شود.

مزایای آسانسور کششی

آسانسور کششی از متداول ترین انواع آسانسور مورد استفاده در ساختمان هاست. این مسئله نشان دهنده این است که آسانسور کششی مزایای فوق العاده ای نسبت به سایر آسانسورها دارد. مزایای آسانسور کششی عبارتند از :

 • امکان استفاده در ساختمان‌های مرتفع
 • سرعت بالا
 • آسانسور کششی نسبت به سایر آسانسورها بهره وری بالاتری دارد.

معایب آسانسور کششی

در کنار تمام مزایایی که برای آسانسور کششی ذکر شد معایبی نیز وجود دارد که عبارتند از :

 • قیمت بالاتر نسبت به سایر آسانسورها
 • نصب و تعمیر و نگهداری دشوارتر
 • میزان فضای مورد نیاز برای نصب آسانسور کششی نسبت به سایر آسانسورها بیشتر است.

آسانسور کششی بهتر است یا هیدرولیک 

مقایسه آسانسور کششی و هیدرولیک در چندین معیار اساسی صورت می پذیرد. این معیارها به شرح زیر است :

 • سرعت حرکت آسانسور : آسانسورهای کششی سرعت بالاتری نسبت به آسانسورهای هیدرولیک دارند.
 • ارتفاع ساختمان : در انتخاب آسانسور یکی از موارد بسیار مهم ارتفاع ساختمان مورد نظر است که آسانسور کششی برای ساختمان های مرتفع بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و آسانسور هیدرولیک برای ساختمان های کوتاه و کم ترددتر.
 • میزان فضای مورد نیاز برای نصب آسانسور : این مورد برای ساختمان هایی که با محدودیت در نصب آسانسور مواجه هستند بسیار اهمیت دارد. آسانسور کششی فضای بیشتری برای نصب نسبت به آسانسور هیدرولیک نیاز دارد.
 • قیمت : قیمت معیاری است که در خرید هر وسیله از اهمیت برخوردار است. قیمت آسانسورهای کششی نسبت به قیمت آسانسورهای هیدرولیک بالاتر است.
 • تعمیر و نگهداری : از جمله مواردی که باید با آینده نگری کامل به ان توجه داشت مسئله تعمیر و نگهداری آسانسور است که در آسانسورهای کششی نسبت به آسانسورهای هیدرولیک هزینه و دشواری بیشتری دارند.
 • و …

این ها موارد مهمی بود که در مقایسه دو نوع آسانسور (کششی و هیدرولیک) مورد بررسی قرار می گیرد و نمی توان معیاری برای بهتر بودن یا بدتر بودن یکی از این دو نوع آسانسور به طور کلی درنظر گرفت و بایستی با توجه به شرایط ساختمان مورد نظر ، بودجه و نیاز به رفت و آمد بهترین انتخاب آسانسور را انجام داد.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر کاتالوگ ما را دانلود کنید.

یادگیری و آموزش

500

پروژه ها

1300

مشاوره موفق

10

تجربه

300

مشتری واقعی

مقالات مفید و خواندنی

تیم ما با داشتن کادری متخصص و مجرب آماده ارائه راهکارهای تخصصی در جهت کاهش هزینه های شما می باشد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید

ارتباط با ما

برندهای محصولات

موتور مونتاناری
موتور ساسی
موتور و گیربکس الکو
سیفکو
روانکار
درب اتوماتیک یاران
موتور گیربکس بهران